10 rad jak se bezpečně chovat na internetu:
Těchto deset rad ti pomůže nenechat se na netu ulovit a nedostat se do sítí online predátorů. Na základě svých zkušeností je dali dohromady sami tvůrci filmu V SÍTI a portálu O2 Chytrá škola, který je hlavním partnerem osvětové kampaně k filmu.
https://www.o2chytraskola.cz/documents/O2_Nejsem_lovna_Desatero_skladacka_A7.pdf
1. fotka nikdy nezmizí:
Co pouštíš na net, dáváš z ruky a už nikdy neohlídáš. Proto nahé fotky a videa nepatří ani na web ani do soukromých zpráv. Vyvěsit je bez tvého souhlasu pak totiž může každý, i tvůj partner.
2. svěř se:
Sexuální predátoři spoléhají právě na tvoje mlčení a strach z průšvihu. Udělej přesný opak. Neboj se svěřit rodičům, učiteli nebo anonymní lince pro děti. Záleží jim na tobě a pomůžou ti. Pomoci ti mohou i různé anonymní linky, jako Linka důvěry, Dětské krizové centrum nebo E-Bezpečí.cz, kam můžeš zavolat nebo napsat
3. důkazy se nemažou:
Někdo tě vydírá? Nevyjednávej, neblokuj a nic nemaž. Všechno si naopak ulož a zálohuj a jdi s tím za někým, komu věříš. Ať už jste si napsali cokoliv, není to tvoje chyba. A mít důkazy pomáhá.
4. Foťák pod peřinu nepatří:
Pravda, od 15 let můžeš mít sex. Ale fotit nebo natáčet se u něj nesmíš. Pak totiž vyrábíš a šíříš dětskou pornografii - a to je trestné. Dítětem přestáváš být v 18 letech. I tak na to ale kašli.
5. Není "přítel" jako přítel:
Nastav si soukromí na Facebooku, Instagramu, TikToku a dalších sociálních sítích. Odděl, co vidí tví přátelé, a co vidí všichni ostatní. Než si někoho nového přidáš, proklepni si ho a hodnoť radši přísněji. O kom nic nevíš, toho si nepřidávej vůbec.
6. Randit, ale neriskovat:
Potmě parkem se jít bojíš, ale na rande s úplně cizím člověkem jdeš? Nedávej si schůzku s někým, koho znáš jen z internetu. A když už, řekni rodičům kam a s kým - a domluv si SOS signál.
7. Bacha na lichotky:
Pochvala zahřeje a lajky se počítají. Jenže srdíčky a lichotkami tvůj profil pokaždé netapetují ani tvoji blízcí, tak co tím sleduje někdo cizí? A k čemu potřebuje tvoje další fotky? Navíc nahé.
8. Neprodávej se:
V žádném případě od pachatele nepřijímej žádné finance, protože jde o trik. Predátor se snaží dosáhnout toho, abys vůči němu cítil/a závazek a ochotně dělal/a přesně to, co bude chtít. A už vůbec nenabízej peníze ty sám. Mohl/a by ses dopouštět dětské prostituce.
9. Zabezpeč si komp i mobil:
Chceš přijít o fotky, videa, přístup ke hrám, sítím a e-mailu? Ne? Tak v tom případě jsou tvoje must have #bezpecneheslo, #dvoufazoveovereni a #antivirus. A to jak v počítači, tak v mobilu.
10. Jak poznáš fake "kamaráda":
Dávej si pozor na falešné profily. Někdy se stane, že za profilem krásného kluka nebo holky není ten, za koho se vydává na profilové fotce. Fake profil poznáš podle toho, že je založený teprve krátce, fotografie bývají vyumělkované a často z jedné série. Bohužel někdy i falešné profily jsou dost propracované. Když si to chceš ověřit, navrhni videohovor. Tam se hned ukáže, zda jde o podvodníka nebo ne. Prostě si dávej pozor. Jenom na Facebooku je prý až 15 % profilů falešných.